צור קשר
מפה
תל אביב, קרית עתידים, בנין 6
03-6449499

תינוקיה או משפחתון ? איך בוחרים ?

ראשית… מסתגלים לסטטוס החדש.
בשעה טובה ילדת, כבר הסתגלת קמעה לסטטוס החדש שלך כאמא טרייה או כ… אמא לשניים, לשלושה או יותר והנה החיים הקודמים קוראים לך. את נזכרת שמלבד היותך אמא (תפקיד שמילאת באופן כמעט בלעדי בחודשים האחרונים) הינך גם אישה עובדת, בעלת עיסוקים שאליהם היית רגילה ושבהם עסקת עד לא מזמן, אולי קריירה שהופסקה?
אילו היינו במציאות השבטית שאפיינה את החיים עד לפני אי אלו שנים, ייתכן כי היינו יכולות להמשיך לשהות במחיצת פרי בטננו עוד פרק זמן כזה או אחר, אולם במציאות של היום, אנו נדרשות לצאת לעבודה ולמצוא סוג של טיפול חלופי לעולל או לעוללית שלנו, בזמן שאנחנו שועטות במסלול הקריירה וכדי לתרום את תרומתנו לכלכלה המשפחתית.

תינוקיה או מטפלת?

חלק מהתינוקות אשר אימם חוזרת לעבודה בתום חופשת הלידה, מבלים את זמנם עם מטפלת פרטית, אולם כיום מסתמן כי יותר ויותר הורים בוחרים באופציה של תינוקיה, פעוטון או משפחתון.
תינוקיות, פעוטונים או משפחתונים הן מסגרות טיפוליות לתינוקות קטנטנים שבהם נמצאים מספר תינוקות עם מטפלת אחת או יותר.
הורים הבוחרים באופציה של תינוקיה או פעוטון, כבר לא רואים יתרון ביחס של 1:1, מטפלת אחת על תינוק אחד, ומחפשים דווקא מקומות מתאימים בהם קיים פיקוח כלשהו ושיכולים לתת פתרון ראוי וטוב, למשך תקופה ממושכת בשנותיו הראשונות של התינוק.
גם מי שבוחרים במטפלת 1:1 מרגישים תוך חודשים ספורים שהילד זקוק לקצת יותר, ליותר גירויים, לפעילות מגוונת ורבה יותר ובעיקר לקשר ואינטראקציה של ילדם עם ילדים אחרים בני גילו.

אז איך בוחרים תינוקיה הלכה למעשה?

תמיד טוב לשאול אמהות בגינות המשחקים באיזור המגורים שלכן, או תוך כדי טיול בשכונה (מי שהולכת עם עגלת תינוק, הרי תמיד שמה לב למי שהולכות עם עגלות תינוק…) אם הן מכירות תינוקיה מומלצת או פעוטון מומלץ. בהחלט יתכן שתמצאו עוד אימהות במצבכן שמחפשות המלצה על תינוקיה טובה, שאולי כבר ראו כמה תינוקיות או פעוטונים ואולי אפילו תינוקיה שמצאה חן בעיניהן, או שכבר נרשמו לגן ילדים ושימליצו מניסיונן או היכרותן.
קחו בחשבון המלצות כמובן, אבל זכרו שעל כל גן ילדים, תינוקיה או פעוטון תמיד תשמעו הן מחמאות והן ביקורות, כי הכל בעיני המתבונן ועפ"י סדרי העדיפויות הייחודיים לכל אחד ולכן, מומלץ לבקר בתינוקיה בעצמכם ולהתרשם ממראה עיניכם ומתחושות הבטן שלכם.

שימו לב לניקיון התינוקיה ולרמת התחזוקה שלה, להתאמת המשחקים לגילאי הילדים, התבוננו בתינוקות, בחנו את התנהגותם, האם פניהם מביעים שמחה ונינוחות? האם הם פעילים? כיצד מגיבה המטפלת לתינוק בוכה? מה עושים עם התינוקות בשעות העירות שלהם?
שאלו לגבי סדר היום. האם יש סדר יום מובנה? האם מקפידים על שעות האכלה וערות אחידות. זכרו כי לכל תינוק יש לוח זמנים אחר וויסות שונה לזמני שינה ואכילה. השאיפה היא לספק את צרכיו של תינוק באופן אישי ולאו דווקא קולקטיבי.
בררו לגבי ביטוח, הקפדה על בטיחות וביטחון, האם יש בתינוקיה לחצן מצוקה? האם צוות התינוקיה עובר סדנאות החייאה ועזרה ראשונה לתינוקות?
מומלץ לברר לגבי הכשרתן וניסיונן של צוות המטפלות בפעוטון / תינוקיה. נסו לסמוך על ההתרשמות שלכם: האם אתם רואים צוות מחייך, מלטף, עדין, רגוע וסבלני?
תמיד אפשר לבקש טלפונים של הורים לתינוקות שכבר נמצאים בפעוטון / תינוקיה ולשמוע את חוות דעתם.

ואחרי הכל – צריך לבחור ולהחליט על תינוקיה אחת בלבד…
החלטתם? בחרתם? נרשמתם?
קחו נשימה עמוקה, הכנסת תינוק למסגרת הראשונה בחייו, היא התרגשות גדולה, לכם וגם לנו…

שיהיה בהצלחה
צוות גנשלנו
תינוקיה, פעוטון, גן ילדים בצפון תל אביב