צור קשר
מפה
תל אביב, קרית עתידים, בנין 6
03-6449499

גן ילדים פרטי

גן פרטי או גן ילדים עירוני: זה נשמע כמו דילמה אבל לא כל כך.
האמת היא שלהורים של התינוקות הקטנים אין יותר מדי אופציות. יש הרבה מבחר אבל אין יותר מדי אופציות.
תינוקיות וגני ילדים לקטנטנים משתייכים לגן ילדים פרטי או לגן ילדים של ארגונים כמו ויצ"ו או נעמ"ת.

גן ילדים פרטי הוא בעל יתרונות וגם חסרונות.
היתרונות הם שגן ילדים פרטי הוא גן מגוון – לפי נקודת הראיה של הגננת הוא יכול לעבוד בשיטות גידול ילדים שונות בין אם מדובר בשיטות מסורתיות לבין שיטות אחרות כמו אנתרופוסופיה או ניהול של ההורים. אם גן ילדים פרטי מנוהל על ידי ועד ההורים אז בכלל ההורים מחליטים מה יהיה סדר היום, פינוקים ואטרקציות לילדים ואיזה חוגים יהיו לילדים.
גן ילדים פרטי שעובד לפי שיטת אנתרופוסופיה עוסק יותר בפיתוח חושים של הילד. פה שמים הרבה דגש על מוסיקה, צעצועים מעץ ובד רך, צבעים פסטליים רגועים, פינות ליטוף, גינות.
דברים כאלה לא תמצאו בגני ילדים עירוניים או ארגוניים שעובדים לפי שיטות של משרד החינוך שהם מסורתיות יותר.

עוד יתרון של גני ילדים פרטיים זה שיש יחסית היצע גדול יותר של גנים פרטיים.
הרבה יותר קל למצוא גן ילדים פרטי ליד הבית מאשר גן ילדים עירוני או ארגוני, מה שחוסך צורך בנסיעות ארוכות והסעות שזה גם מתיש (במיוחד בשעות הבוקר הפקוקות) וגם קצת מפחיד.
מכיוון שעל פי רוב גן ילדים פרטי הוא יקר בהרבה מאשר העירוני, אז גם הדרישות של ההורים הן גבוהות יותר גם לגבי המיקום, גם לגבי הגודל של הגן וגם לגבי כמות ומבחר הצעצועים והאביזרים שיש בו.

אבל יש גם חסרונות.
חיסרון שעלול להיות בגן ילדים פרטי הוא היותו גן פיראטי נטול פיקוח, שכן לכאורה כל אחד יכול לפתוח ולהכריז על עצמו כעל גן ילדים פרטי ולנהל אותו לפי רצונו.
לכן חשוב מאוד כשרושמים ילד אל גן ילדים פרטי, להתעניין בפרטים כמו מי זאת הגננת, איזה השכלה יש לה ואיזה ניסיון קודם יש לה בעבודה עם הילדים.
לחסרון הזה יש פתרון – הרבה הורים שרושמים את הילדים שלהם לגן מתעניינים ואף דורשים למקם בגן מצלמות אינטרנט כדי שיוכלו בכל רגע נתון להיכנס לאתר של הגן ולראות מה קורה עם הילד, איך מתייחסים אליו ושלא מתעללים בו כי פיקוח של ההורים הוא הרבה יותר טוב מאשר של כל מפקחת.
נושא מצלמות בגני ילדים הוא נושא רחב יריעה, עם דעות לכאן ולכאן ולכן מן הסתם, נרחיב ונעסוק בו עוד באחד המאמרים הבאים.

החיסרון השני הוא המחיר. גני ילדים פרטיים עולה בדרך כלל יותר כסף מאשר גנים עירוניים ואינם מנהיגים תשלום מדורג בהתאם לאפשרויות הכלכליות של ההורים ולהכנסותיהם.
הפתרון פה יכול להיות גני ויצ"ו או נעמ"ת שהם לא עירוניים אך נותנים הנחות לפי הכנסות של ההורים.