צור קשר
מפה
תל אביב, קרית עתידים, בנין 6
03-6449499

רפואה סינית לטיפול במחלות ילדים בחורף

רבים מתפללים שהחורף יגיע ואיתו הגשמים שירוו את ארצנו הצחיחה, בינתיים ילדינו נהנים מהמצב ומשחקים שעות רבות יותר בחוץ גם לאחר שהחשיך.
ילדינו אינם ערים לסכנות. ואילו לנו ההורים, החורף היבש והחם גורם לשאננות ולשכחה כי הלילות קרים והפרשי הטמפרטורות בין היום והלילה הם קיצוניים מאוד.
רפואה סינית היא דרך טיפולית שתפקידה למנוע הופעת מחלות. באמצעות שינוי נכון נוכל למנוע מילדינו ואף מעצמנו הצטננות והסתבכות המחלה לבעיה כרונית שנמשכת ימים רבים ומביאה להישארות הילד בבית והחסרת ימי עבודה מצידנו.
החורף לפי הרפואה הסינית
החורף הוא תקופת הקור. למרות שאין גשם חשוב לשמור על חום הגוף של ילדנו. כשילדנו מתקרר גופו מתאמץ לחממו ומערכת החיסון היא הראשונה להיפגע מכך, דבר שיוצר פתח לכניסת פתוגנים.
איך למנוע מילדכם להתקרר ולחלות ?
מומלץ שתקפידו שילדיכם ילכו בבית עם גרביים ונעלי בית בכדי לבודד אותם מהרצפה הקרה. אם ילדכם מוריד את הגרב שנייה לאחר ששמתם אותה, שטיחים בבית הם פיתרון מצוין. הורים רבים אינם עוטפים את ילדם בשכבות רבות מדי בחוץ לאחר החשכה, ובזמן שהילד משחק ורץ בחוץ, הא מזיע וכך הגוף מקרר את עצמו.
לכן, יש להגן על חלקי הגוף העליונים שדרכם הילד נוטה לאבד חום בעיקר העורף והראש. חשוב לדאוג לכיסוי ראש אם יוצאים עם שיער רטוב לאחר רחצה.
תזונה בחורף
רצוי שהאוכל יבושל זמן רב על אש קטנה. תבשילי ירקות, דגנים מלאים, קטניות ומרקים מחממים את הגוף ושומרים על מערכת החיסון.
ניתן לתת תה ורד הבר, קדד או סמבוק לחיזוק מערכת החיסון ולמניעת מחלות.
אילו סימפטומים אנו מצפים לראות בשלב של מחלה שגרתית ?

דיקור סיני אצל ילדים

דיקור סיני אצל ילדים

חום, נזלת, שלשולים, עצירות, דלקות בגרון ובדרכי הנשימה העליונות שאמורות להיות עד שבוע. מחלות אלו הן נורמאליות. כמובן שיש להיות עם היד על הדופק אך אין צורך להיבהל לרוץ מיד לרופא שייתן אנטיביוטיקה.

מהו הטיפול במקרים כאלו ?
כאשר ילד חולה יש להשאירו בבית. לדאוג לאווירה שקטה ושלווה, לשים לב לחום ושיש יציאות סדירות (שתן וצואה) אם החום עלה מעל 39.5 ניתן להשתמש במוריד חום ולתת לשתות הרבה נוזלים (רצוי מים).
מדוע חשוב להשאיר את הילד בבית עוד יום לאחר ירידת החום וסימני המחלה?
למרות שאיננו רואים עוד סימנים למאבק הגוף בפתוגן נשארו בגוף הילד חלק מהפתוגנים של המחלה. גופו של הילד היה במלחמה וכעת עליו להתאושש. אם הכנסתם אותו לגן מוקדם מדי והגוף לא התאושש כראוי יש סיכוי שלאחר כמה ימים הילד יחלה בשנית.
זכרו: הישארות הילד יום נוסף בבית היא בשבילו ולמענכם לא בשביל הגננת או ילדים אחרים.

טיפול בתסמיני מחלה
חום
התופעה הנפוצה ביותר אצל ילדים חולים היא עליית החום מהירה, דבר שיכול מאוד להבהיל.
מה תפקידו של החום ?
החום הוא חלק חשוב מתהליך המלחמה של הגוף בפתוגנים והוכח במחקרים שהורדתו העלתה את זמן המחלה. לכן מומלץ לא להוריד חום אשר מתחת ל-39.5.
החום עלה מעל 39 מה עושים?
אם החום עולה מעל 39 וממשיך לעלות ניתן לעשות פעולות רבות ללא מורידי חום. קודם כל להוריד שכבות בגדים עליונות, ניתן לעשות אמבטיות של מים פושרים אפשר לקחת גרביים להטביל בחומץ ולגרוב על רגליו של הילד.
נזלת
מה תפקיד הנזלת ?
נזלת היא דרך של גופינו להרחיק פסולת של חיידקים מתים שהגוף חיסל, ולכן בזיהום חיידקי הנזלת הינה צהובה. הנזלת חשובה אך מפריעה לילד לנשום ולעיתים היא מצטברת בראות ומקשה עוד יותר על השינה.
מה ניתן לעשות כאשר הנזלת מפריעה מדי ?
תרסיס מי מלח שמייבש את הנזלת (יש בחנויות) שמן אף – קל של מורז ולמרוח על גשר האף מסביב לעיניים ומאחורי תנוך האוזן פעולה שתעזור לנשימה ותמנע דלקות עיניים או אוזניים שנובעות מהנזלת, פורמולה סינית בשם BI YAN PIAN שנמצאת בחנויות הטבע. יש להימנע בזמן מחלה ממוצרי חלב,מיצים פירות הדר ובמבה הידועים כמגבירי ליחה.
שיעול
מה תפקיד השיעול ?
שיעול מטרתו להיפטר מחיידקים או מכל פולש זר למערכת הנשימה זהו כלי חשוב של הגוף במערך ההגנה על הראות אך לאורך זמן שיעול מעייף את הילד ואת מערכת החיסון ומפריע לשינה.
מה ניתן לעשות ?
ניתן לתת תה מצמח הטימיה או ליקוריץ, לשים מבער עם איקליפטוס לימוני ולבנדר. סירופ של טננבלוט או משקה גרגרים של חברה זו.
דלקות גרון
יכולות להיות חיידקיות או ויראליות הבדיקה הינה ע"י משטח גרון. במידה ויש חיידק חובה לתת אנטיביוטיקה ואח"כ לתת פרוביוטיקה לשיקום מערכת העיכול.
מה ניתן לעשות ?
אם יש דלקות גרון כרוניות לקחת סוכריות אקטיפלוס של פלוריס שאפשר לפורר בכפית ולתת לילד, או סוכריות אבץ למציצה.
לסיכום
החורף הינו תקופה נפלאה בחיינו. תקופה שהכול ירוק ופורח, התכרבלות מתחת לשמיכות ובתקווה גם הסתכלות על הגשם שיורד על זגוגית החלון מתוך ביתנו החם.
עם מעט תשומת לב ומניעה ניתן לעבור עונה זו בבטחה ובבריאות.

המאמר נכתב על ידי אהוד סברדליק – המתמחה בדיקור סיני וברפואה סינית מסורתית