צור קשר
מפה
תל אביב, קרית עתידים, בנין 6
03-6449499

ליווי התפתחותי

בשנים האחרונות אנו מבינים את החשיבות של הכישורים הפיזיים והמוטורים של תינוקות וילדים ואת השפעתם על המשך חייו.
הורים רבים בוחרים להשתתף ביחד עם ילדם בפעילויות וחוגים לתינוקות כמו סדנאות ליווי התפתחותי בעיקר בשנת החיים הראשונה, משום שזו נחשבת לקריטית מבחינת ההתפתחות המוטורית והקוגניטיבית.
תינוקות צריכים להרים את ראשם, להתהפך מהגב לבטן ומהבטן לגב, לגלות את איברי גופם וכמובן לזחול, להתיישב, לעמוד וללכת וכל זאת כאשר הם מתחילים את חייהם חסרי אונים וכמעט ללא יכולת תנועה.

המודעות הגוברת בעולם המערבי לרצף ההתפתחותי ולחשיבותו בהתפתחות הקוגניטיבית גורמת להורים לרצות לעזור לתינוקם בתחום זה ולכן נפתחו מרכזים רבים בהם ניתן למצוא מגוון של דרכים לשם ליווי התפתחותי של התינוק.
ישנן מגוון סדנאות או טיפולים פרטניים בתחום ליווי התפתחותי, המלווים את ההתפתחות המוטורית והסנסורית של התינוק ושל הילד וביניהן מוכרות יותר הן שיטת צעד ראשון שפותחה על ידי שי זילברבוש והשיטה שפיתחה אימו חוה שלהב הנקראת שיטת שלהב – Child'space, שתיהן מבוססות על שיטת פלדנקרייז (שיטתו של משה פלדנקרייז שהתפרסם בכך שלימד את בן גוריון לעמוד על הראש) וכן מוכרת גם שיטת ורדי.

בכל שיטות ליווי התפתחותי – התפתחות תינוקות, יש להקפיד על שלבי התפתחות מוטורית תקינה בגילאי הינקות והילדות הצעירה. התפתחות התינוק עד גיל שנתיים הינה בעצם סדרה של אבני דרך אותן עליו לבצע בזמן המתאים ולעבור את כל השלבים, כי כך תתממש היכולת המלאה הגלומה בתינוק הגדל. תינוק שידלג למשל על זחילה על שש, עשוי להיות בעל חגורת כתפיים חלשה, דבר המוביל לבעיות במוטוריקה עדינה ובאחיזת העיפרון בגילאים מאוחרים.

בסדנאות ליווי התפתחותי מלמדים את ההורה כיצד לתת לתינוק ולילד הצעיר את התנאים הסביבתיים האידיאליים וזאת בין היתר בעזרת שימוש בעזרים מגוונים כמו פופים, חבלים, בדים, כדורי פיזיו, כלי נגינה, מנשאים לתינוקות ועוד.
סדנת ליווי התפתחותי מתקיימת בדרך כלל בליווי מוזיקה מוקלטת ובשירה, תנועה ובעיקר שיתוף של ההורים עם התינוקות, מה שמחזק גם את הקשר ביניהם.

שיהיה לכם קשר טוב ומהנה עם תינוקכם והרבה בריאות.

ההסבר באדיבות אמא אדמה – המרכז להריון, לידה והורות בהוד השרון.