צור קשר
מפה
תל אביב, קרית עתידים, בנין 6
03-6449499

בטיחות גני ילדים


נושא חשוב מעין כמוהו כאשר בוחרים גן ילדים, ולמעשה-אין חשוב ממנו ! בטיחות !

התנאי הראשון וההכרחי הוא, האם הגן בטוח לחיי ילדינו.

אציין כאן רשימה של דברים שחשובים לשם שמירה על הבטיחות.
במקרה זה כל המרבה הרי זה משובח ! 

אז הנה מס' דברים על בטיחות שכדאי לדעת לפני שבוחרים גן ילדים:

 1. מטבח הגן – צריך להיות מופרד באמצעות מחיצה או דלת כדי למנוע את כניסתם של הילדים למטבח.
  ילדים הם סקרנים מטבעם, ורוצים לחקור את סביבתם, אך חשוב מאוד למנוע את גישתם לתנור אפיה חם, כיריים או סכינים המצויים במגירות המטבח ועלולים לגרום לפציעה.
 2. ריהוט כבד – יש לוודא שהוא מקובע אל הקיר. שידות, ספריות, מדפי ספרים או טלוויזיה שילדים עלולים לטפס עליהם חייבים להיות מקובעים אל הקיר למניעת נפילה.
 3. מפלס אחד או מדרגות ? – תמיד אמליץ לבחור גן ילדים שבנוי במפלס אחד ללא מדרגות.
  בגן ילדים הבנוי במפלס אחד נמנעות כל הסכנות הכרוכות בעליה ובירידה במדרגות.
  יש גני ילדים רבים הממוקמים בבתי מגורים בעלי יותר ממפלס אחד, ואז יש מדרגות בתוך הגן.
  מבנה שכזה הוא בעייתי מראש ! חובה לוודא שישנם שערי בטיחות בכל צד של גרם המדרגות, כדי למנוע טיפוס או ירידה של המדרגות.
 4. חומרי ניקוי ותרופות צריכות להיות מאוחסנות במקום בלתי נגיש לילדים. – בבטיחות אין גמישות ! בסיורך בגן, יש לבדוק את חדר השירותים, ולוודא שאין שם חומרי ניקוי נגישים.
  לא להתבייש לשאול היכן מאוחסנים חומרי הניקוי והתרופות.
 5. לחצן מצוקה – כל גן ילדים, פעוטון או משפחתון צריך להיות מצויד בלחצן מצוקה המחובר למוקד. במקרה מצוקה, פעולת הלחיצה צריכה להיות אוטומטית והחיבור למוקד המאויש ברופא מתבצע באופן מיידי.
 6. שקעי חשמל – האם שקעי החשמל חסומים עבור הילדים, האם יש מכסים לשקעי החשמל, האם הם מוגבהים מלכתחילה ? ילדים נוטים לדחוף חפצים אל שקעי החשמל ויש למנוע את ההתחשמלות.
 7. האם יש מגיני אצבעות על הדלתות ? – תאונות רבות קורות כאשר נתפסות אצבעותיהם של הילדים בדלתות. מגיני האצבעות הוא אביזר המותקן על הדלת כך שאצבעותיהם של הילדים לא נתפסות בין הדלת למשקוף.
 8. מערכת גילוי אש – חשוב מאוד ! לפני כשנה נשרף גן ילדים בתל אביב, ומאז זה קרה עוד מס' פעמים. גן הילדים נשרף בלילה, ומזל הוא שלא היו בגן ילדים. שריפה יכולה להיגרם מקצר חשמלי או בישול במטבח, ומערכת אשר תתריע על כך חיונית מאוד לבטיחותם של הילדים. המודעות של גני ילדים לכךהיא נמוכה, וגננת שאין ברשותה מערכת כזו בוחרת כך מטעמים כלכליים או מחוסר מודעות. האם יש בגן מטפי כיבוי אש ? האם יש אישור של מכבי אש ? זוהי דרישה של הרשות המקומית לקיום גן ילדים !
 9. מתקני החצר – יש לבדוק שמתקני חצר של גן ילדים שלמים ללא שברים או חלקים חסרים. מתקן שבור או לא תקין מהווה מפגע בטיחותי ומסכן את חיי ילדיכם.
  יש לוודא שכל המתקנים הם בעלי תו תקן ועומדים בדרישות הבטיחות של מכון התקנים הישראלי.
 10. צעצועים קטנים – האם הצעצועים מותאמים לגילם של הילדים ? ילדים קטנים אוהבים להכניס דברים לפה, ולכן חשוב שהצעצועים לא יהיו קטנים מדי. בעידן המצלמות הדיגיטליות, לא כולם יודעים מה זה פילם, אך לאלה מכם שיודעים, צעצועים שנכנסים לקופסת פילם הם קטנים מדי עבור ילדים שמכניסים צעצועים לפה.
 11. יועץ בטיחות – סוכני ביטוח המבטחים גני ילדים ממליצים ומעודדים את כל גננת להשתמש בשירותיו של יועץ בטיחות. יועץ בטיחות בודק הרבה משתנים שקצרה היריעה מלהזכירם כאן שכל מטרתם היא לדאוג לבטיחותם של הילדים. יועץ הבטיחות בודק (יציאות חירום, מערכת חשמל תקינה ועוד ) ונותן אישור שנתי.
  ניתן לשאול את הגננת/בעלת הגן האם יש אישור של יועץ בטיחות.

כפי שכתבתי, כל המרבה הרי זה משובח. 
לצערי, בטיחות הוא נושא שרבים נוטים להקל בו ראש, עד שקורה דבר מה.
באחריותך כהורה לא לתת לאף גננת או לבעלת הגן להקל ראש בנושא הבטיחות.
גם אם יגרמו לך להצטייר באופן לחוץ או היסטרי, באחריותך לדאוג שילדך יהיו במסגרת בטיחותית !

זהו אחד מהמסרים בסדרה של מסרים חינמיים שמספרים לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לבחור גן ילדים איכותי עבור ילדיכם .