צור קשר
מפה
תל אביב, קרית עתידים, בנין 6
03-6449499

איך לבחור פעוטון או משפחתון ?

בין אם שהיתם עד כה עם תינוקכם ובין אם הוא היה בטיפולה של מטפלת או סבתא, הורים לילדים בני שנה ומעלה מתחילים לחשוב על בחירת מסגרת חינוכית לילדיהם.
בחירת גן ילדים מתאים עבור ילדיכם זו משימה לא פשוטה והרת משקל, בהתחשב בשעות המרובות שילדיכם עתיד להימצא בה.
ייתכן כי בקרבת ביתכם מתנהל פעוטון, או שהשכנה פתחה משפחתון? אולי בעצם עדיף מעון או גן ילדים?
איך בוחרים גן ילדים טוב לילדך? ומה זה בעצם גן ילדים טוב ? מסגרת שלא רק תשמור עליו בשעות שבהן את עסוקה או עובדת, אלא שגם תתרום להתפתחותו של הילד מבחינה רגשית, חברתית, קוגניטיבית, מוטורית ושפתית.
השפע מבלבל, המלצות סותרות מגיעות מכל הכיוונים והזמן דוחק. ננסה לתת כאן כמה טיפים שיסייעו להתמקד בבחינת ההיצע.

לפני ההגעה אל פעוטון או משפחתון
חשבו מראש על הדברים החשובים עבורכם, על מה תסכימו להתפשר ועל מה לא. ישנם הורים שהתזונה חשובה להם מאוד, ואילו לאחרים אשר אינם ניידים או שרכב אחד משרת את המשפחה, חשוב יהיה כי גן ילדים או פעוטון יהיו במרחק הליכה מהבית. שאלו הורים לילדים בגילאים דומים האם הם מכירים פעוטון, משפחתון או גן ילדים מומלץ. בקרו במספר גני ילדים או פעוטונים, בשעות שונות של היום, אך יחד עם זאת הגבילו את עצמכם, כי ביקור ביותר מדי פעוטונים או גני ילדים יגרמו לבלבול ויקשו על הבחירה.

הגעתם אל הגן, הפעוטון או המשפחתון, מה עכשיו?
שימו לב לאווירה, לזה שיש או אין צעקות, שהילדים רגועים ועסוקים, שההתנהלות נעימה. חשוב שהפעוטון או גן הילדים יהיה אסתטי, נקי ומטופח, אך חשוב לא פחות שהצוות החינוכי יהיה חם ואוהב וייתן ביטחון וחיזוקים לילדים. האם הצעצועים והספרים נגישים לילדים, האם הם מתאימים לילדים מבחינה התפתחותית ?
הבטיחות היא דבר שאין להתפשר עליו ! שימו לב לרמת הבטיחות בגן הילדים, האם יש תעודה של עמידה בתקני בטיחות? האם יש אישור חשמלאי מוסמך שגן הילדים נמצא כשיר? האם יש אישורים של שירותי הכיבוי המקומיים? האם יש חדר / מרחב מוגן? לחצני מצוקה? האם המתקנים בחצר תיקניים? שקעי החשמל מוגבהים או מוגנים? האם המטבח מופרד בדלת? האם חומרי הניקוי מחוץ להישג ידם של הילדים?
חוגים – הורים מרבים לשאול על חוגים והעשרה, וגנים רבים מתחרים ביניהם מי יציע יותר חוגים. בגילאים הצעירים הרבה יותר חשוב מה הצוות החינוכי עושה ברמה היומיומית. כאשר יש חרדת זרים, וצורך גבוה בשגרת היום הקבועה ובאנשי הצוות הקבועים והמוכרים, כדאי להימנע מהעמסה של מפעילים חיצוניים.

אחרי הסיור בגן:

כדאי לבקש חומר כתוב. כדאי שייחתם הסכם בין ההורים לגן הילדים. בהסכם צריכות להיות מפורטות שעות הפעילות, חופשות במהלך השנה, מספר ואופן התשלומים, מה המחיר כולל.
בקשו טלפונים של הורים לקבלת המלצות, או הגיעו בשעה שבה אוספים את הילדים מהגן כדי לקבל התרשמות אמיתית.

ולבסוף – צריך הרי להחליט, לבחור, ולהירשם רק אל פעוטון, משפחתון או גן ילדים אחד, כזה שיהיה יחיד ומיוחד עבור הילד היחיד והמיוחד שלכם.

מאחלים לכם ולילדכם בחירה והחלטה טובה.
להתראות ב-1 לספטמבר…

פעוטון בתל אביב